кяιѕтєη ѕтєωαят ƒαη ¢ℓυв
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

кяιѕтєη ѕтєωαят ƒαη ¢ℓυв

кяιѕтєη ѕтєωαят ƒαη ¢ℓυв

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..

4 posters
YazarMesaj
irpo
ღ°•.♥.•°ღDeneme Moderatör ღ°•.♥.•°ღ
irpo

İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. Empty
MesajKonu: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptySalı Ağus. 11, 2009 8:54 pm

14 Mayıs 2009 tarihinde "Ben Bugün" isimli dördüncü albümünü piyasaya çıkaran Yalın'ın "Bit Pazarı" şarkısı ile Eurovision'da Norveç'e birincilik getiren "Fairytale" şarkısı arasında şaşrtıcı bir benzerlik olduğu görüldü.

16 Mayıs 2009 gecesi gerçekleştirilen 54. Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan Norveç'li Alexander Rybak'ın "Fairytale" (Peri Masalı) isimli şarkısının ile Yalın'ın "Bit Pazarı" şarkısı ile aynı olduğu görüldü.

YALINDAN AÇIKLAMA

Yalın:Her iki şarkının introlarında keman kullanmak dışında benzerlik bulunmamaktadır.

Yalın, 14 Mayıs'ta piyasaya çıkan "Ben Bugün" albümünde yer alan "Bit Pazarı" şarkısının, 16 Mayıs'ta yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç adına birinci olan Alexander Rybak’ın seslendirdiği Fairytale isimli şarkısıyla aynı olduğu iddialarına cevap verdi. İddiaların kendisini çok üzdüğünü belirten Yalın adına bir açıklama yapan Avrupa Müzik, "Her iki şarkının da introlarında keman kullanmak dışında hiçbir benzerlik bulunmamaktadır. Şarkı introlarındaki aynı müzik aletini kullanılmasından yola çıkarak her iki şarkının aynı olduğunu söylemek ve bununda Norveç’lilerden çalındığını itham etmek yapımcı şirket olarak hem bizi hem de Sanatçımız Yalın’ı çok üzmüştür. Konuyla ilgili gerekli hukuki işlemler yapılacaktır" ifadesine yer verdi.

Şarkı 1,5 yıl önce yapıldı.

Düzenlemesi Alper Erinç tarafından yapılan şarkının varlığından 1,5 yıl önce yaptığı bir röportajta da bahsettiğini belirten Yalın, şarkının aranje edilmiş halini 1 şubat 2008'de daha önce "Değmez" isimli şarkısını Japon yıldız A.I için İngilizceye çevirerek kullanan Martin Kierzsenbaum’a da gönderdiğini söyledi.

Zalim'in çalınmasında niye kimse duyarlılık göstermiyor?

Yalın, 5 yıl önce tanınmasını sağlayan "Zalim" şarkısının izin alınmadan şarkıcı Rovena Stefa tarafından ‘Zemer’ ismiyle, Bulgar şarkıcı Toni Storaro ‘Greshnica’ ismiyle ayrıca Rusça, Arapça, Sırpça ve Yunanca olarak çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildiğine dikkat çekti ve "Neden bu konuda kimse duyarlılık göstermiyor?" diyerek isyan etti.

HALKTAN YORUMLAR

1.Kel alaka. İki şarkı arasında hiçbir benzerlik yok! Nakarat bölümündeki melodi söz konusu ise, bu melodi ne Alexander Rybak'a ne de Yalın'a ait. Klasik bir Orta Avrupa/Kuzey Avrupa orta çağ ezgisi. Türklerin kulağına uzak olduğu için, hemen bu baltalayıcı yorum yapılmış.

2. Teknik olarak benzeşen saadece ilk iki ölçüdür. . . Armoni yapısı aynı, ezginin benzer gibi oluşu bu yüzden. Keman ezgiyi çalarken Bir diğer keman sesi de karar sesini çalıyor. Tek benzerliği bu. 2. Yalın üretme gücü olan bir bestecidir, taklkitçi değildir. Bütün eserlerine bakın birbiriyle bile benzeşmezler. Yani böyle bir şeye tenezzül etmeyecek duygu yoğunluğuna sahiptir, ihtiyacı da yoktur

3.Yalın fanatiği değilim ama şimdi dinledim iki şarkıyı, maalesef bende bir benzerlik bulamadım. sadece arada çalan masal müziği tarzındaki müzik biraz benziyor.

4.Benziyor mu? Neresi benziyor bence cok farkli Yalin i dinlemem bile ama herkesin hakkini vereceksin.Keman ile calinan melodi benziyor o kadar, o melodide zaten cok eskiden beri var olan bir melodi.

5.Müzikle uğraşan biri olarak 2 parçayıda sonuna kadar dinledim sadece ve sadece girişteki keman sololarda ton ve nota olarak benzerlikleri var, ki tam anlamıyla da değil, bence yalına haksızlık edilmiş bu konuda şarkıların makamları bile farklı trafik ha keza!sadece kemanlara dayanarak böyle bi iftira atılması bence çok yanlış, farklı bi gündem yaratılmaya çalışılıyor açıkçası, emeğe lütfen saygı.!!

6.Sebebı Girişteki keman melodisi Anonimdır. Yanı ne Alexander Rybak'a nede Yalına aittır. Her muzıkte ıllakı bırbırıne benzeyen motıfler kullanılır. Yalının parcası keman gırısınden sonra deısıyor. bellı bır yerdede alaturkaya donuyor. Dunyanın en kuzeyi ıle en guneyı bırlestırmıs ve bır sarkıda toplamıs.

7.Haberi okuyunca çok şaşırdım. ama şarkıyı dinledim. iki şarkının birbiriyle alakası yok

8.Ezgide enstrüman olarak keman kullanılmış. keman sesleri ritm olarak birbirine benzer. hiç alakası yok. laf olsun diye bir konu atmışlar ortaya.

9.Tamam benziyor olabılır hemen ne çaldımı falan cok saçma ya turkıyede ki şu kuruntudan nefret edıyorum yok klip caldı cok sarkı caldı of yeter ben hıc benzetemedım

10.Şarkıların intro aynı, enstrüman aynı, şarkıların gidişatı aynı, şarkıların havası aynı , yorumlar farklı.. Yalın kesinlikle bu şarkıdan esinlenmiş. Kim kimden diye sormanın alemi yok, norveçin şarkısı 5-6 aydır var, yalın albümü daha yeni çıkardı. Ama Yalın'ı çok seviyoruz herzamanda yanındayız.

11.Alakası bile yok, sadece keman kısmı biraz benziyor. Üstelik Yalın'ın şarkılarının bariz bir havası oluyor bu şarkıda da var o hava.

12.Rybak Yalın'dan yürütmüstür şarkıyı ..

13.Hiçbir alakası yok benzemiyor bu şarkılar birbirine. Sadece başındaki kemanlar benziyo ama şarkının kendisi nakaratı falan hiç benzemiyor

14.Bu kadar da olmaz artık!!!sadece keman bölümü benziyor!! Biz neden böyleyiz yaa... bu eurovision gerçekten NORVEÇ' in hakkıydi.. goruldugu gibi POLEMİKTE artik puan toplamiyor.. MASUMİYET ve KALİTE puan topluyor!! Ayrıca Ermenistan in şarkısıda bizim düğünlerde Çalınan sarkıların aynısıydı.

15.Her gerçek müzisyeninde anlayacağı gibi iki şarkı arasında hiçbir benzerlik yok.

16.Ben kopyacılık göremiyorum. Bir yorumcunun dediği gibi klasik bir Orta Avrupa/Kuzey Avrupa eski ezgisi. Onların folklor müziğini katmış...

Dediler..

(Alıntıdır)
Kristen~*
ღ°•.♥.•°ღ £N $ÜP£R ÄÐMÍN ღ
Kristen~*

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptySalı Ağus. 11, 2009 8:54 pm

sağol
https://kstewart.twilight-mania.com/
irpo
irpo

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptySalı Ağus. 11, 2009 9:04 pm

ö.d
# Kattie
# Kattie

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptySalı Ağus. 11, 2009 9:09 pm

sağol
irpo
irpo

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptySalı Ağus. 11, 2009 9:11 pm

önemli değil
kristenzeynep
kristenzeynep

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptyÇarş. Ağus. 12, 2009 11:59 am

sağol
# Kattie
# Kattie

MesajKonu: Geri: İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..   İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik .. EmptyPerş. Ağus. 13, 2009 12:58 pm

sağol

İki şarkı arasındaki şaşırtan benzerlik ..
1 sayfadaki 1 sayfası